Zimowy spacer ulicą Czereśniową

W ten zimowy dzień całkiem sporo się dzieje, z nieba sypie puszysty śnieg, a dzieci lepią bałwany, zjeżdżają na sankach i toczą wielkie bitwy na śnieżki. Na każdym kroku spotykamy nowych sąsiadów a cały dzień wypełniają drobne zdarzenia. Sami przekonajcie się jak spędzili go mieszkańcy ulicy Czereśniowej.

Mróz to ostatnimi czasy temat numer jeden, a zima, która w końcu nadeszła w pełnej okazałości nie zachwyciła Nas aż tak bardzo. Może dlatego, że ferie się skończyły, a może powodem jest kalendarz, który już od dziś przywołuje do nas pierwsze wiosenne skojarzenia.

Dlatego też do dzisiejszych poczytanek zaprosiłam sporo nowych bohaterów, a dokładniej mówiąc całą ulicę i to nie byle jaka ulicę bo Czereśniową. „Zima na ulicy Czereśniowej” nosi w sobie wiele niespodzianek. Jedną z nich jest sam format, książka w wersji A3 nie często pojawia się w dziecięcej biblioteczce jeśli nie jest to rodzaj atlasu lub encyklopedii. Dodatkowo wykonana jest z bardzo grubego i sztywnego papieru, dzięki czemu jest odporna na wertowanie jej we wszystkie strony przez Wesołych Ciekawskich.

Kolejna niespodzianka… w książce nie znajdziemy żadnego tekstu do przeczytania poza stroną tytułową i opisem książki na okładce z tyłu. Powstaje, więc pytanie co zrobić w takim razie z tą książką? Spieszę już z wyjaśnieniem, a w zasadzie z instrukcją jak się nią posłużyć.

Po pierwsze na każdej z dwóch stron przedstawiono nam inny etap ulicy Czereśniowej, wielopiętrowa kamienica, centrum handlowe, dworzec czy chociażby park. Ilustracja wypełniona jest po brzegi szczegółami, więc opowiedzenie o tym co dzieję się na danej stronie nie jest zadaniem banalnym. Chociaż w większości książki bez tekstu przeznaczone są dla dzieci poniżej 2 roku życia, tym razem ta propozycja zdecydowanie zainteresuje starsze dzieci nawet 7 czy 8 latki. Książka jest rewelacyjnym treningiem percepcji wzrokowej Wesołych Ciekawskich. Wszystkie miejsca przedstawione są bardzo precyzyjnie i wyposażone we wszelkie szczegóły. Możemy opisywać wspólnie ilustrację w całości, z podziałem na mniejsze fragmenty a nawet skupiać się na poszczególnych sytuacjach.
Po drugie na okładce książki odnajdziemy ilustrację bohaterów pojawiających się w książce, nie tylko poznamy ich imiona, ale także małe wycinki z ich historii… Autorka zachęca nas w ten sposób do prześledzenia losów każdej z przedstawionych postaci, na tyle uważnie, żeby poznać całą historię każdej z nich oraz oczywiście rozwiązanie jednej z zagadek.

Rotraut Susanne Berner autorka książki, świetnie ukazuję różnorodność i dynamikę świata, który na co dzień otacza Wesołych Ciekawskich. Sytuację i miejsca są na tyle rozbudowane, że każdy odnajdzie w niej fragment swojej własnej ulicy, nie tylko miejskiej. Dzieci często są świadkami różnych drobnych zdarzeń czy zjawisk, ilustracje pomogą nam zauważyć je wspólnie z pociechą i wyjaśnić ich przyczyny oraz skutki. Być może sami staniemy się uważniejsi podczas spaceru a nawet drogi do szkoły, przedszkola lub pracy.

Ostatnia niespodzianka ucieszy tych, którym zimowa wersja przypadła do gustu, ponieważ ulica Czereśniowa może towarzyszyć nam przez cały rok. Mieszkańcy zapraszają do odwiedzin wiosną, latem a także jesienią. Wesoły Ciekawski może swobodnie obserwować zmieniający się świat w ujęciu wszystkich czterech pór roku np. zauważając różne czynności charakterystyczne dla każdej z nich.
Jeśli chcecie potrenować spostrzegawczość, uwagę i umiejętności opisywania różnych sytuacji, serdecznie zapraszam na zimowy spacer ulicą Czereśniową bez wychodzenia z domu.

Byle do wiosny!